text Editorial

Evanghelia harului... salbatic sau gresita intelegere a harului lui Dumnezeu

Sursa: 
www.resursecrestine.ro
Autor: Ioan Ciobota
~~~Atentie! Acesta nu este un demers teologic, ci doar o simpla opinie. ~~~

Oridecate ori am citit Biblia, am vazut un Dumnezeu plin de har si de indurare. Plin de dragoste.

Dar!!

MAI INTAI am vazut un Dumnezeu manios, un foc mistuitor, un Dumnezeu gelos si razbunator.Adica un Dumnezeu DREPT !

Dumnezeu este dragoste, dar MAI INTAI este dreptate.De fapt, chiar si in cresterea copiilor se poate vedea ca dragostea fara dreptate creste monstri !

De unde
se trag aceste abordari dezechilibrate ale harului lui Dumnezeu?

De la Philip Yancey, Brennan Manning si multi altii?

De la "Tulburatoarele descoperiri ale harului", "Evanghelia vagabonzilor" sau altele asemanatoare?

Mie personal imi plac acesti autori si altii pe aceeasi tema, dar pericolul este ca - poate fara intentia lor - se induce ideea unui "har salbatic", ceva de genul "Indiferent ce faci, Domnul are har".

Ceva de genul: "Esti homosexual? Traieste in continuare asa, ca Domnul are har.Nu vrem "sa te jignim" spunandu-ti ca "micutul" tau viciu te va duce IN IAD !!

(Unii si-au facut chiar biserica homosexualilor - asta suna ca si cum ai spune "Sfantul Dracula")

Esti alcoolic, hot, mincinos, barfitor, curvar? Nici o problema, haru-i mare.Esti rau pur si simplu? Haru-i mare"


Apropo, nu stiu de ce am senzatia ca cei care se AUTOnumesc "fii ai luminii" sunt mai ticalosi si mai rai decat "fii intunerecului".Incepand de la afaceri si pana la caracter sau morala, mi-e groaza sa am de-a face cu "de-ai nostri" - prefer filistenii, deoarece mi se par mai de cuvant, mai de caracter si chiar mai morali decat "ai nostri".

Dar oare de unde vine aceasta libertate de a minti, de a insela, de fi rau pur si simplu??

Cred ca dintr-o intelegere gresita a harului lui Dumnezeu.

Eu cred ca in general bisericile sunt foarte inchistate si ofera foarte putin har prostituatelor, alcoolicilor, drogatilor sau vagabonzilor, adica celor despre care Domnul Isus spunea ca vor merge in rai inaintea multora dintre noi...

Stiu
o Biserica in Suedia care a iesit pe strada, i-a strans pe drogati si pe alcoolici si face un program special pentru ei in fiecare sambata. Vin peste 150 de oameni ai strazii la aceste programe, iar exemplul lor a fost incurajat de primarie si copiat de alte biserici suedeze. Acesta este un model extraordinar de a arata harul lui Dumnezeu, intr-o tara care de curand a interzis predarea in scoli (indiferent daca sunt scoli particulare sau de stat) a creationismului. Doar maimutele au drepturi in Suedia, Dumnezeu nu mai are drepturi. Asta nu mai este democratie, ci mai degraba fascism sau nazism - sa interzici predarea creationismului in scoli !

Cred ca
harul acesta salbatic este ca o contrabalansare la inchistarea din anii '60.De fapt razboaiele mondiale au daramat o lume de cutume, de obiceiuri si ritualuri si au lasat un gol imens.

Ca o revolta
la situatia de atunci, a aparut miscarea "hippie" a anilor '60: "Make love, not war - faceti dragoste, nu razboi"

Apoi, ca o contrarevolta la miscarea hippie si la dezmatul sexual generalizat promovat de hippie, a aparut "conservatorismul salbatic" din unele biserici.Iar acum, ca o alta contrarevolta la acel "conservatorism salbatic" a aparut acest "har salbatic".

Dar
problema este ca toate sunt extreme, iar extremele nu sunt bune. Nici conservatorismul dus la extrem, nici harul impins pana la extrem.

Cred ca teologia aceasta a "harului salbatic" ne face sa nu mai avem frica de Dumnezeu, astfel incat vine omul acasa duminica seara de la biserica si se uita, fara nici o remuscare, la filme porno sau la pagini de internet cu xxx.

Sau merge cu colegii la dansuri, la o bere, la un vin, la orice, ca "sa-i evanghelizeze" sau ca sa le arate ca "la noi nu ne interzice nimeni nimic".

La ortodocsi le rezolva popa problema - preotul mijloceste pentru pacatosi, iar la noi harul rezolva totul - "Domnul are har mult, asa ca putem pacatui, ca sa se inmulteasca harul..." spun unii fara intelepciune...

Eu cred ca harul este sa ne vedem ca Iov: "Doamne, mi-e scarba de mine si ma pocaiesc in tarana si cenusa".

Am har atunci cand ma pocaiesc, nu cand imi justific pacatele !!


Daca nu se tine cont de faptul ca Dumnezeu este in primul rand un "foc mistuitor", si abia apoi dragoste deplina si desavarsita, atunci se ajunge la astfel de comportamente absolut aberante. Sunt pacate oribile, care se matura sub covor, in numele "harului".

O fata
dintr-o biserica, dintr-o familie importanta, a ramas insarcinata fara sa fie casatorita, cu un baiat din aceeasi biserica.
In loc sa fie indemnati sa se pocaiasca, mama fetei a sfatuit-o sa avorteze, iar pastorul i-a sfatuit sa taca din gura, ca sa nu se faca tulburare.Pana la urma s-au casatorit si au mai avut cativa copii, dar azi sunt divortati si distrusi, pentru ca nu le-a spus nimeni ca harul presupune mai intai POCAINTA !!

Nu putem pacatui mereu ca sa se inmulteasca harul, nici nu putem calca in picioare harul lui Dumnezeu.

"Caci daca pacatuim cu voia, dupa ce am primit cunostinta adevarului, nu mai ramane nici o jertfa pentru pacate, ci doar o asteptare infricosata a judecatii si vapaia unui foc care va mistui pe cei razvratiti"
(Evrei 10).

Inteleg
si pozitia celor care sustin "harul salbatic" - este o revolta surda fatza de ipocrizia si fariseismul din unele biserici, de constrangerile religioase aberante, care nu au legatura cu Biblia si fatza de schizofrenia (schizofrenie = rupere, o lume proprie, rupta de realitate) unora.

DAR ORICE POZITIE DEZECHILIBRATA, IN ORICE DIRECTIE, PRODUCE DEZASTRE !!


Nu poti vorbi despre harul lui Dumnezeu fara sa vorbesti despre Apocalipsa, despre finalul acestei lumi.

Iar acest final nu este ABSOLUT deloc infasurat intr-un nimb roz, glorios si luminos, ci este dezastru, este RAZBUNAREA singelui martirilor, sunt catastrofe, razboi cu fiara, invinsi si INVINGATORI.

Cristos va invinge !!

Dar, ca sa invinga Cristos, trebuie sa aiba PE CINE SA INVINGA !!

Ca doar n-o sa lupte de Unul singur, din moment ce toata lumea a beneficiat de har, cum ar crede unii !Ci vor fi unii carora LI S-A OFERIT HARUL, dar l-au refuzat.

Aceia vor ajunge in iad!!

Da, da!! Pur si simplu in iad, in caz ca unii nu prea mai cred ca exista iad.

"Pai ce, tu ai arunca macar o pisica in foc? Nu o arunci, ca ai mila, la fel nici Dumnezeu nu arunca pe nimeni in iad",
zic altii, dar nu-si dau seama ca gresesc profund.

De fapt toti cei care sunt de partea Satanei vor ajunge in focul cel vesnic, impreuna cu cel pe care l-au slujit. Se duc singuri, fara sa-i arunce Dumnezeu sau altcineva.

Sa nu ne imbatam cu apa rece.Sa nu ne inselam singuri - este adevarat ca Dumnezeu ofera har oricui, DAR !! Dumnezeu nu se lasa batjocorit !!

Harul fara POCAINTA, NU EXISTA !!

Petru spune: "Ajunge, in adevar, ca in trecut ati facut voia Neamurilor, si ati trait in desfrinari, in pofte, in betii, în ospete, in chefuri si in slujiri idolesti neingaduite."

Doamne, Iti multumim ca suntem mantuiti prin har, prin credinta, si aceasta nu vine de la noi, ci este darul tau. Nu suntem mantuiti prin fapte.

Dar Iti multumim ca TOT TU ne ceri si ne ajuti sa facem fapte VREDNICE DE MANTUIREA NOASTRA, ne ajuti sa traim "frumos, ca in timpul zilei".


Cand usa harului se va incuia, atunci va veni judecata viitoare.

Atunci "Imparatii pamantului, domnitorii, capitanii ostilor, cei bogati si cei puternici, toti robii si toti oamenii slobozi s-au ascuns in pesteri si in stancile muntilor.

Si ziceau muntilor si stancilor: "Cadeti peste noi si acoperiti-ne de Fatza Celui ce sade pe scaunul de domnie si de mania Mielului; caci a venit ziua cea mare a maniei Lui, si cine poate sta in picioare?"
(Apocalipsa 7).

Ioan Ciobota

Cele mai recente resurse scrise - Diverse

Asociatia ,,Speranta pentru Romania'' lanseaza eSperanta.ro - magazin caritabil de cadouri personalizate
Dragilor, suntem bucurosi sa va anuntam lansarea magazinului online caritabil eSperanta (www.esperanta.ro).eSperanta.ro este un proiect al asociatiei ,,Misiunea Speranta pentru Romania'', un pas inova... Citeste mai mult >>
Adevărata Lumină!
"La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pământul. Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul lui Dumnezeu Se mişca pe deasupra apelor. Dumnezeu a zis: „Să fie... Citeste mai mult >>
Stăm acasă (la noi) sau plecăm ACASĂ (la Domnul)?
În perioada restricțiilor provocate de pandemia virusului COVID-19, recomandarea generală este să „stăm acasă”. Da, unii stau în carantină sau izolare sanitară, alții stau acasă în autoizolare, pe mo... Citeste mai mult >>
Îți dorești să fii pozitiv?
Trăim vremuri pe care nu le-am mai trăit până acum. Tot ce știam despre așa ceva e ceea ce am mai citit prin manualele de istorie sau ce ne-au povestit bunicii noștri, care la rândul lor le-au auzit... Citeste mai mult >>
În școala lui Dumnezeu
Zilele de vară au zburat... Totul a trecut așa de repede, iar vacanța, concediile și zilele calde au rămas acum doar o amintire plăcută. În septembrie, toată lumea are senzația unui nou început. Când... Citeste mai mult >>
Harul Său plin de dragoste
    Există o umbrelă de har răspândită peste toată creaţia, care ne arată că Dumnezeu este întotdeauna la lucru. Cu permisiunea noastră, orice situaţie dificilă în care ne... Citeste mai mult >>
Mai mult decât biruitori
Acesta este adevărul pentru toţi cei ce suntem în Hristos: suntem mai mult decât biruitori! Nu ştiu prin ce situaţie treci, ce te frământă. Poate ai probleme în familie, te sim... Citeste mai mult >>
Ce-i greșit cu hotărârile de început de an?
   Au trecut mai bine de 50 de zile din anul 2015. Ce hotărâri am luat la început de an?...   La început de an, lumea bună este înnebunită după ideea creări... Citeste mai mult >>
Ce vom alege?
  "Rugaţi-vă Domnului pentru ţară, pentru că fericirea voastră atârnă de fericirea ei!" Ieremia 29:7 Ultimele două săptămâni au fost pentru ţara noastră foarte controve... Citeste mai mult >>
Rugăciunea sau arta de a ne schimba pe noi înșine
Interesantă făptură e omul! Ar vrea să se schimbe totul în jurul său, după buna sa plăcere, dar sa nu se schimbe el cu nici un chip. Rezistenţa la schimbare este apanajul omului cu personalitate... Citeste mai mult >>