text Poezii crestine

Dragoste de tată (Cireşul înflorit)

Sursa: 
www.resursecrestine.ro
Autor: Anonim
Dragoste de tată (Cireşul înflorit)

Era odată un tată, un tată iubitor
Ce-avea un fiu netrebnic şi nescultător.
Şi-acest copil plecat-a, lăsând pe tatăl său,
S-a dus în lumea mare trăind de capul său.

Cât a fost bani şi avere şi prieteni a avut
Frumos era şi tânăr, toţi l-au iubit, l-au vrut;
Dar când din toate-acestea, n-a mai rămas nimic,
L-au păsit cu toţi, ajuns-a un calic.

Atunci şi-aduse aminte de casă, de părinţi,
Şi se gândea cu groază: “Oare va fi primit?”
Şi scrise o scrisoare: “O tată drag şi scump,
Îl mai primeşti acasă pe fiul cel pierdut?

Caci sunt sărac şi singur, de toţi dispreţuit
Din ce-am luat de-acasă, eu nu mai am nimic.
În pomul din gradină, o batistă pune,
E semnul de iertare al fiului din lume.

Cu trenul când voi trece pe langa-al nostru sat,
Şi voi vedea batista, voi şti că sunt iertat;
De nu va fi batista, voi trece mai departe,
Pacatele-mi prea multe, cu greu pot fi iertate.”

Şi a plecat cu trenul, să-ncerce planul său,
Să vadă de-l primeşte acasă, tatăl sau.
Şi cum mrgea cu trenul, grăbind spre al său sat,
Se puse pe un plâns şi pe un greu oftat.

Un călător din tren pe el l-a întrebat
“De ce oftezi copile, ce ţi s-a întâmplat?”
Şi-i spuse a lui poveste şi toată viaţa sa,
Şi cum îi este groaza pe geam a se uita.

Şi călătorul zise: “O dragul meu copil,
Stai liniştit pe scaun, că am să mă uit eu!”
Când trenul ajunsese in satul aşteptat
Şi călătorul vede un pom alb îmbrăcat.

Nu o batistă puse, ci multe tatăl său,
Copilului să vadă ce dor i-a fost de el.
Şi călătorul strigă: “Scoala iubitul meu,
Sa vezi cu ce dragoste te-aşteaptă tatăl tău.

Căci pomul din grădină de batiste e plin
Şi-i alb,cum primăvara sunt florile de crin.”
…Din tren a coborât şi-acasă a plecat,
Şi bucuria-ncepe cu fiul aşteptat.

Şi Tatăl cel din ceruri, ne-aşteaptă neîncetat
Ca să venim acasă din lumea de pacat.
Şi-a scris atâta vreme, de când l-am părăsit
Dar ca să ne întoarcem, noi tot nu ne-am gândit.

E timpul să ne punem şi noi aceea-ntrebare:
“Oare mai merităm a Tatălui iertare?”
Să ne grăbim, căci timpul se scurge zi ci zi
Şi nu ştim clipa-n care, viaţa s-o sfârşi.

Iar socoteala-odată va trebui să dăm,
De viaţa ce-am trăit-o fară de Dumnezeu.
Veniţi cu toţi la Tatăl, să-i facem bucurie,
Ne-aşteaptă cu drag
Şi-n ceru-ntreg, serbare o să fie.Amin

Slavit sa fie Domnul!

Cele mai recente resurse scrise - Diverse

Tot ce ai
Ce ai primitNu e al tău,Ci este al Domnului Dumnezeu.Că ai putut să faci cevaEste în toate voia Sa,Voia Domnului Isus,Lipsă-n viață să nu duci.Sănătatea El ți-a dat-o,Nu fii mândră, că păcatulÎn ascun... Citeste mai mult >>
Glasul ce Strigă în pustie!
`Glasul ce Strigă în pustie! `Ce Glas strigă în pustia. ?Acestei lumi în care iești?Care voce mai răsună?Prin viața ce-o trăiești. ?În pustiul încercării.Glasul tău cum se aude. ?Cum treci clipele dur... Citeste mai mult >>
Un gând,o vorbă bună
Un gând, o faptă, o vorbă bună,Nu te costă nimic să fii bun.Să mergi pe la oamenii ce-s în nevoi,Să le spui: „Sunt aici cu voi.”Chiar de nu le poți oferi multe,O vorbă bună mult îi poate ajuta.Nu caut... Citeste mai mult >>
Rugăciune fără cuvinte
Ce e Doamne pentru TineCeru aceasta înnorat?Când Tu poți printr o suflareNori să i alungi de-ndat.Sau nu e credința noastrăÎndeajuns de nflacarataSpre a ne servi de aripi către zarea mult visată. .Înd... Citeste mai mult >>
Doamne
Doamne nu îți cer altceva,Decât să privești la mine acuma,Uită-te în îndurarea Ta,Acuma la inima mea.Privește spre mine degrabă,Cum inima mea te cheamă,Cum strig către Tine tare,Să vi în ajutor din sp... Citeste mai mult >>
Fii și tu în Slujba Lui!
`Fii și tu în Slujba Lui! `O cetate stătătoare.Fii în viața, trecătoare.Un parfum de bun miros.Pe drumul către Hristos!Un început de bunul mers.Celui căzut dândui un sens.Celui lovit fii alinare.Fii v... Citeste mai mult >>
Cu ochii spre ceruri(variantă)
Cu ochii spre ceruri(variantă)Destui, cu ochi spre ceruriPlângând, genunchii-ndoaieȘi plâng cu stropi, șiroaie,Încât, pământu-nmoaie...De ani și ani la rândSe roagă Yah și plângPlâng fiindcă lumea la... Citeste mai mult >>
Cinstiți sângele Mântuitorului!...
Cinstiți sângele Mântuitorului! ...Nu-l mâniați, pe Domnul,Că mult iubește omul,Cu bucurii-l, dezmiardă,Deschide mâna, largă.Păcatele să-i șteargă...Că ce primim, de sus,Nu-s bani să ruginească,Ci t... Citeste mai mult >>
Biruința În Isus
Dacă adesea ai căzutȘi trist erai pân' la pământ,Biruință ai avutÎn Domnul nostru Scump Isus.Dacă nimica nu ai mâncatDe viață tu te-ai săturat,Tu biruință ai avutÎn Domnul nostru scump Isus.Dacă în fa... Citeste mai mult >>
Îți dă lumină și-a ta durere
RefrenÎți dă lumină și-a ta durere ți-o alinăÎți dă putere, har și mângâiereÎți dă lumină și-a ta durere ți-o alină1Nu dispera, nu disperaCând încercarea este greaNu te-ndoi, nu te-ndoiIsus nu te va p... Citeste mai mult >>