text Mantuire

"Moartea Domnului Isus şi învierea Lui prin Duhul (1 Petru 3.18b)"

Categorie: Mantuire

 

18b “El a fost omorât în trup, dar a fost înviat în duh,
19    în care S-a dus să propovăduiască duhurilor din închisoare,
20   care fuseseră răzvrătite odinioară, când îndelunga răbdare a lui Dumnezeu era în aşteptare, în zilele lui Noe, când se făcea corabia, în care au fost scăpate prin apă un mic număr de suflete, şi anume opt.”

(1 Petru 3.18b-20)

     Acesta este un loc mai greu din Cuvântul lui Dumnezeu, pe care mulţi îl tălmăcesc greșit: versetele 18-20. Tălmăcirea greșită a Cuvântului lui Dumnezeu este lucru periculos. Cei ce se tem de Dumnezeu și au dragostea Domnului Isus în ei se tem ca nu cumva sa dea o învățătură greșită.

     Multă vreme nu am înțeles cele scrise aici si m-am ferit să vorbesc despre ele. Mi-au dat însă de gândit, dar am tot așteptat. Şi când am dobândit o lămurire care m-a mulțumit pe mine, am dat-o și altora, încredințat că le fac un bine.

     Aici spune că Domnul Isus “a fost omorât în trup, dar a fost făcut viu în duh”. Aceasta nu este altceva decât că a murit și a înviat. Dar “în duh”? Doar duhul Lui totdeauna a fost viu! Aici este vorba de Duhul Sfânt; în grecește nu se face deosebire între felul de a scrie despre duhul omului şi despre Duhul Sfânt.

     Învierea Domnului Isus este pusă pe seama Tatălui, deoarece Tatăl L-a înviat; dar este pusă şi pe seama dumnezeirii Lui, a Domnului Isus, că prin dumnezeirea Lui a înviat dintre cei morți (Ioan 10.18); totodată este pusă pe seama Duhului Sfânt. Deci, toată Sfânta Treime a luat parte la învierea Domnului Isus Hristos. În concluzie, aceste versete de aici vrea să spună că Domnul Isus a murit, și că a înviat prin puterea Duhului Sfânt. Şi credincioșii vor învia tot datorită Duhului Sfânt care locuiește în ei ca într-un templu.

     Să reținem din aceste versete lucrul acesta: că Domnul Isus Cel neprihănit a murit în trup, dar Duhul Sfânt L-a înviat din morți.

 

sursa: https://catalin67.wordpress.com/