text Poezii crestine

E peste puterile mele...

Sursa: 
www.resursecrestine.ro
Autor: Dan Viorica

E PESTE PUTERILE MELE. . .


E peste puterile mele, să pot pricepe cu mintea mea
Întreaga Galaxie, de la prima pân' la ultima stea.
E peste puterile mele să-nţeleg imensitatea Universului.
Sunt uimită, toate au fost făcute prin puterea Cuvântului.

O gândire dumnezeiască, o ştiinţă minunată,
S-o pot pricepe, e o ştiinţă mult prea înaltă!
Privesc pământul, văd minunății ce Tată-L slăvesc
În armonie deplină, cu iubirea ce-o întețesc.

Văd florile zâmbind, capul după soare-învârtind,
Iar cerul plin de stele Îl slăvește, strălucind.
Mă uit la crinul înflorit şi de Iisus îmi amintesc.
Văd: toate stau în puterea Lui şi toate Îl slăvesc.

Dar omul îl văd rătăcind fără urmă de teamă,
O făptură creată de Domnul, pune geană pe geană.
E peste puterile mele, să înțeleg de ce Creatorul,
Deși c-o suflare poate crea sau distruge totul!

A iubit atât de mult omul, încât singurul Său Fiu,
L-a dat să moară pe cruce, pentru un ageamiu.
Să-i dea veșnicie omului şi să-l numească fiu,
Să pună în El, pentru veșnicie, un nou suflet viu.

Mintea mea încearcă să înțeleagă, tot nu pricepe,
E peste puterile mele, mintea doar atâta percepe,
Că-mi este îndeajuns să știu că Iisus mă trece,
În cartea nemuririi și spre cer mă petrece.

El e Calea, Adevărul şi Viața, a mea izbăvire.
Voi înțelege mâine, ce azi în viața mea e neștire.
E peste puterile mele să-înțeleg o știință aşa înaltă,
Accept jertfa iubirii prin care am fost iertată.

Și dincolo de tot, chiar de tot ce nu pot înțelege,
Percep Împărăția, în care cu Iisus voi merge.
-Tu Sfântul! Neprihănitul! Fiu de Dumnezeu!
De ce m-ai iubit? Eu ți-am greșit mereu, mereu.

E peste puterile mele, să pricep cu mintea mea
Întreaga lucrare ce transformă peruzeaua în stea.
Şi nu înțeleg, Doamne, limitată e a mea gândire,
Sunt uimită de cum reverși Iisus, din Tine iubire.

Slăvit fie Numele Tău Iisus, în veci de veci,
Că te-ai oprit, n-ai vrut pe lângă mine să treci.
Îți mulțumesc pentru iubirea Ta neasemuită,
Pentru că ai vrut atât de mult să fiu mântuită!
AMIN!

Cele mai recente resurse scrise - Lauda si inchinare

Bevallom
BevallomAz élet kerekén egy marék por formálódott,A szeretet kezével Isten teremtett engem.Bőségesen kaptam az élet leheletét, virágzott.Eredet, mennyei élet szeretettel adva nekem.A megszentelés keme... Citeste mai mult >>
Comoara sufletului meu
Am strâns în mine o ComoarăDar nu din onix și argint,Cu mult mai scump de-o piatră rarăCăci e Sfântul Său cel Cuvânt.Am strâns în mine un TezaurAtât de scump și prețiosNu e din crisolit sau aurCi e Cu... Citeste mai mult >>
Odă iubirii
Sublimă Iubire, din cer pe pământ,Venită în lumea de greu şi nevoi,Te-aud, te privesc, te admir şi te cânt.Iubire, eşti focul nădejdii din noi!Eşti mugur ce prinde viaţa pe ram,Iertare în ceasul cînd... Citeste mai mult >>
Dependență
Sunt dependent de Lumină Sunt dependent de CuvântCum spicul înfipt în tulpinăE dependent de pământ.Sunt dependent de speranțăDe iubire, de dor, de iertare.Mi-ar trebui o vacanțăDe la tot ce-i zadarnic... Citeste mai mult >>
Zori de zi
Ochii îmi deschid... . LuminaMângâie a mea privireȘi, prin fiecare razăSimt din nou a Ta iubireȘi o pace fără seamănSufletu-mi cuprinde linAlungând a nopții beznaTeamă, lacrimi și suspin...Mă cobor di... Citeste mai mult >>
Ca un psalm într-o psaltire
Doamne, ce frumos e-apusul- Scăpătarea şi nu dusul -Ce culori, ce curcubeie,Foc scăzând într-o scânteieSe ascunde-ncet sub zareFărʼ să ştie că răsare,Şi se-arată-n sfânta parteRescriind o altă carteLi... Citeste mai mult >>
Cetățuia cea măreață
Cetățuia cea măreațăCetățuia cea măreațăEști Tu, Domnul meu IsusLuminoasă-i a Ta fațăEu, sun robul Tău supusEști al meu turn de scăpareLocul meu de adăpostIubirea Ta, este mareTu, la toate îmi dai ros... Citeste mai mult >>
TU EȘTI…
Tu eşti vița, eu sunt mlădițaFără Tine nimic nu pot face.Leagă-mi de cer, cu sevă, credințaRod însutit să mă-mbrace.Tu ești Păstorul cel bun, eu sunt mielul,Fără Tine mă pierd în hățișuri.Lupi şi hien... Citeste mai mult >>
Mulţumesc că mă iubeşti!
Doamne, câtă bunătatePeste mine-ai revărsat!Câtă milă şi-ndurareDeşi nu am meritat...Mi-ai dat casă, mi-ai dat pâine,Oameni care mă iubesc,Zile multe, fericiteBucurie că trăiescIar eu, Doamne ce-am fă... Citeste mai mult >>
Numele Tău
Numele Tău e mai presus de orice nume,Numele Tău e atât de minunatE tot ce am mai scump pe-această lumeE mai presus de tot ce am visat.Numele Tău e bogăție sfântăE har și sfântă binecuvântare,În cerur... Citeste mai mult >>