text Poezii crestine

Clipa rugii mele

Sursa: 
www.resursecrestine.ro
Autor: Toma Coca
Clipa rugii mele

Clipa mea de rugăciune, apă de râu cristalin,
Ce-o petrec în părtășie, cu cerul senin, divin,
Cuvintele rugii mele, dulci, cum fagurii de miere,
Pe zori, le trimit spre cer, Isus, îmi dă mângâiere.
Momentul rugăciunii mele - focuri care ard,
Clipa părtășiei sfinte - parfum Sfânt, de nard!
Părtășia sufletului, moment important,
Zilnic eu mă cercetez, pentru cerul înalt;
În nopți cu stăruință, rugi pline de dor,
Clipa mea de bucurie, mireasma de nor,
Totul las deschis în mine, Isus ca să vii,
Dragostea și iubirea, în mine s-aprinzi,
Liniște și fericire, nori albi, pe albastru cer.
În gânduri și în visare, am priviri de dor,
De iertare, mântuire; aripi pentru zbor!
În sfânta răpire - stol de albi porumbei!
Mireasa Ta iubită, în ceruri pe veci.

Teama mă cuprinde, și îmi pierd răbdarea,
Vicleanul din umbra, îmi tulbură așteptarea.
Greu e Doamne să aștepți, clipa de senin,
Plecarea mult dorită, acasă, la Tatăl Divin.
Lungi sunt zilele, și anii, Isuse, Domn Iubit,
Greu mai trec secundele, când eu Te aștept,
Ziua când voi uita, de acest trist pământ...
Lupt, Te chem în rugăciune, să îmi dai curajul,
Să pot trece fericită, spre Împărăție pragul.
Ruga îmi este sfânta hrană, în fiecare seară,
Și în fiecare zori, spre cer, o trimit în grabă,
Să ţiii seama și de mine, Isuse, Domnul meu,
Căci aici jos Te așteaptă, umil, supusul Tău.
Momentul de rugăciune, nu îl neglijez,
Căci prin ea, Isuse, eu mereu veghez;
Fecioară înțeleaptă, cu ulei în candelă,
Pregătită în orice clipă, să mă duci acasă.

Clipa rugăciunii mele, apă vie de sub Tron,
Curge nesecat în mine, făcând sfânt amvon,
Un altar cu multe cupe, în inimă mult har,
Ruga mea, sfântă jertfă, eu o pun pe altar,
Zilnic pe rug, ca să ardă, dorul care-l am.
Ruga mea e importantă, simt că urcă sus,
Căci în totul, și în toate, El îmi dă răspuns,
Și îmi lasă urme, cărarea eu doar urmez,
Și îmi luminează tainic, al ochiului văz,
Ca să știu Isus, când e bine, sau e rău,
Să merg pe calea îngustă, ocolind adâncul hău.
Simt momentul meu de rugă, Tu-l asculți mereu,
El este sfânta legătură, - Tu și sufletul meu.
De greșesc îmi pare rău, și-n rugă Îți spun.
Tu de sus mă vezi, mă ierți, știi că mă supun,
Așa mergem amândoi, pe calea cea grea.
Tu Ești Călăuza Sfântă, din viața mea,
Cu drag mă conduci Isus,-n Împărăția Ta.

Cele mai recente resurse scrise - Lauda si inchinare

Bevallom
BevallomAz élet kerekén egy marék por formálódott,A szeretet kezével Isten teremtett engem.Bőségesen kaptam az élet leheletét, virágzott.Eredet, mennyei élet szeretettel adva nekem.A megszentelés keme... Citeste mai mult >>
Comoara sufletului meu
Am strâns în mine o ComoarăDar nu din onix și argint,Cu mult mai scump de-o piatră rarăCăci e Sfântul Său cel Cuvânt.Am strâns în mine un TezaurAtât de scump și prețiosNu e din crisolit sau aurCi e Cu... Citeste mai mult >>
Odă iubirii
Sublimă Iubire, din cer pe pământ,Venită în lumea de greu şi nevoi,Te-aud, te privesc, te admir şi te cânt.Iubire, eşti focul nădejdii din noi!Eşti mugur ce prinde viaţa pe ram,Iertare în ceasul cînd... Citeste mai mult >>
Dependență
Sunt dependent de Lumină Sunt dependent de CuvântCum spicul înfipt în tulpinăE dependent de pământ.Sunt dependent de speranțăDe iubire, de dor, de iertare.Mi-ar trebui o vacanțăDe la tot ce-i zadarnic... Citeste mai mult >>
Zori de zi
Ochii îmi deschid... . LuminaMângâie a mea privireȘi, prin fiecare razăSimt din nou a Ta iubireȘi o pace fără seamănSufletu-mi cuprinde linAlungând a nopții beznaTeamă, lacrimi și suspin...Mă cobor di... Citeste mai mult >>
Ca un psalm într-o psaltire
Doamne, ce frumos e-apusul- Scăpătarea şi nu dusul -Ce culori, ce curcubeie,Foc scăzând într-o scânteieSe ascunde-ncet sub zareFărʼ să ştie că răsare,Şi se-arată-n sfânta parteRescriind o altă carteLi... Citeste mai mult >>
Cetățuia cea măreață
Cetățuia cea măreațăCetățuia cea măreațăEști Tu, Domnul meu IsusLuminoasă-i a Ta fațăEu, sun robul Tău supusEști al meu turn de scăpareLocul meu de adăpostIubirea Ta, este mareTu, la toate îmi dai ros... Citeste mai mult >>
TU EȘTI…
Tu eşti vița, eu sunt mlădițaFără Tine nimic nu pot face.Leagă-mi de cer, cu sevă, credințaRod însutit să mă-mbrace.Tu ești Păstorul cel bun, eu sunt mielul,Fără Tine mă pierd în hățișuri.Lupi şi hien... Citeste mai mult >>
Mulţumesc că mă iubeşti!
Doamne, câtă bunătatePeste mine-ai revărsat!Câtă milă şi-ndurareDeşi nu am meritat...Mi-ai dat casă, mi-ai dat pâine,Oameni care mă iubesc,Zile multe, fericiteBucurie că trăiescIar eu, Doamne ce-am fă... Citeste mai mult >>
Numele Tău
Numele Tău e mai presus de orice nume,Numele Tău e atât de minunatE tot ce am mai scump pe-această lumeE mai presus de tot ce am visat.Numele Tău e bogăție sfântăE har și sfântă binecuvântare,În cerur... Citeste mai mult >>