text Poezii crestine

Vă spun "la revedere!"

Sursa: 
www.resursecrestine.ro
Autor: Emanuel Hasan
Destul de lung fu drumul. . și mult m-a obosit. .
Însă, acum, în gară, ajuns-am, în sfârșit!
De-aș fi avut bagaje, mi-ar fi fost mult mai greu
Și-aș fi pierdut plecarea, o știu prea bine eu!
Căci trenul nu-l așteaptă nicicând pe călător
Ci călătorul însuși, tăcut și răbdător,
Dator e să aștepte, sus, pe peronul gării,
Convoiul ce-l va duce departe-n largul zării!
Plec în călătorie dar cu bilet doar dus:
Linia ferată duce prin munți albi tot mai sus!
Mi s-a tot spus și mie cât este de frumos
Să vezi norii sub tine și cerul luminos!
Cum calea urcă, urcă, printre vârfuri de stânci
Și că rămân în urmă prăpăstiile adânci!
Vă spun la revedere, dragi frați și dragi surori,
Curând apare trenul ce urcă printre nori!
De ce în ochii voștri citesc mare tristețe?
De ce văd multe lacrimi curgându-vă pe fețe?
De ce-i motiv de plânset mocnit plecarea mea?
Peste puțină vreme, noi toți ne-om revedea!
Mijește aurora, mijesc ai zilei zori:
Nu auziți convoiul sosind din depărtări?
Eu îl aud prea bine și-l văd: e-un punct în zare
Ce crește și aduce dulci imnuri de fanfare!
O, da! Cât e de bine că nu am luat bagaj!
Și la ce bun? De toate eu am sus, în oraș!
N-am luat nimic cu mine, căci nu mi-a trebuit;
Orice bagaj în gară rămâne negreșit!
C-așa e rânduiala: e tren de călători
Dar nu se-admit bagaje pe drumul către nori!
O, iată-l că se-apropie și maiestuos sosește:
Câtă frățietate la geamuri îmi zâmbește! . .
Acum de tot se-oprește și-o ușă se deschide:
Se-ncheie pribegia-mi prin văile aride!
Ce alb, ce puritate se vede în vagon,
Oh, îmi faceți cu mâna de pe vechiul peron! . .
Vă văd zâmbind, în lacrimi. . ahh, asta-i dureros. .
Dar sunt chemat acasă, eu nu mai pot sta jos!
Îmi e balsam pe rană gândul că în curând
Ne vom vedea cu toții-n Ierusalimul sfânt!
Cu voi rămână Domnul oricărei mângâieri;
Vă spun la revedere, acum eu plec în cer!
Se pune în mișcare convoiul alb pe șine
Curând, sus, voi ajunge în slăvile divine!
Nu plângeți după mine și nu mai suspinați
Căci sus m-așteaptă sfinții de mult în rai plecați!
Vă spun la revedere în cerul luminos:
Văd cum acasă-n glorie, m-așteaptă-n prag Hristos!

Cele mai recente resurse scrise - Inmormantare

Când clipa trecerii...
Când mă-nștiințezi că zorii veșnicieiAproape-s și c-o să-mi strămuți ființa,Mi-aș vrea culeasă roada hărnicieiȘi nu să-mi plâng atunci nepocăința.Când o să-mi spui că-i timpul de plecare,Aș vrea să Te... Citeste mai mult >>
Căi de dor
Uita-va al meu suflet pelinul despărțiriiȘi rana de pe urma atâtor căi de dor,N-or mai încinge bolta tenebrele-asfințirii,Pe plaiul nemuririi nu va umbri un nor!Nu vor mai fi torente de lacrimi izvorâ... Citeste mai mult >>
Într-un loc ascuns, de taină
Într-un loc ascuns, de tainăÎntr-un loc ascuns, de tainăM-ai făcut, o Domnul meuȘi-ai luat la toate seamăSfânt și mare DumnezeuTu cu mâna duioasăM-ai făcut, m-ai întocmitȘi aura Ta frumoasăMie, Tu mi-... Citeste mai mult >>
Aș fi putut lucra mai mult...
Aș fi putut lucra mai multPentru Hristos și pentru cerÎnsă adesea am căzutȘi am zăcut sub mari poveri... .Sub grele stânci de încercăriPe al meu drum plin cu dureri,Împuns de spini, de întristăriAm fo... Citeste mai mult >>
Despărțire
Motto: Ps. 90/10 ''Anii vieții noastre se ridică la șaptezecide ani, iar, pentru ce mai tari, la optzeci de ani; și lucrul cu care se mândrește omul în timpul lor nu estedecât trudă și durere, căci t... Citeste mai mult >>
La revedere, frați din vale!
Apune soarele în zare.Coboară seara pe Pământ.Aproape e a mea plecareSpre veșnicii, spre plaiul sfânt!Frumos mai e aici, pe munte,Mai sus, mai lângă Dumnezeu,Simt a Sa pace cum pătrundePrin Duhul Sfân... Citeste mai mult >>
Rămas bun...
Să nu fiți triști... E timpul să mă întorc acasă...Sfârșită-i alergarea și drumul s-a sfârșit!Mă duc acum la Tatăl căci glasul Lui mă cheamă,Nu iau nimic cu mine din truda ce-am trudit!Nu lăcrimați...... Citeste mai mult >>
A mai plecat un suflet...
Pentru un suflet drumu-i la finalȘi alergarea astăzi s-a sfârșitCăci l-a chemat din slavă DumnezeuÎn locul ce în cer i-a pregătit...Acum se duce-acasă, la odihnăȘi tot ce-a strâns în urmă va lăsaNu va... Citeste mai mult >>
Dor de părinții
La un mormânt, în cimitir,Lângă o cruce stă un copil,Își plânge ai lui părinți,Ce mult prea devremeAceastă lume au părăsit.Își plânge amarul lui,În durere și suferință,Căci ce poate fi mai durerosDecâ... Citeste mai mult >>
Mâna Lui, te va atinge!
Mâna Lui, te va atinge!Mâna Lu, i te va atingeȘi ca un balsam va fi,Ochii tăi nu vor mai plângeCăci drumul spre veșnicii,Ți-e deschis prin jertfa Sa,Căci prea mult a suferit,Fiindcă viață, vrea să-ți... Citeste mai mult >>