text Poezii crestine

Nu există un "adio"

Sursa: 
www.resursecrestine.ro
Autor: Emanuel Hasan
Despărțirile sunt grele și lasă adânci dureri,
Oamenii în fața morții sunt lipsiți de mângâieri!
Cei mai mulți nu au nădejde când trec prin necazul greu
Căci nu cred în Înviere și nu cred în Dumnezeu...
Pentru ei, deci, după moarte, nu mai e reîntâlnire
Ci doar un mare "adio", o eternă despărțire!
Pentru cei mai mulți așa e. . dar pentru cei mai puțini
Doliul nicicum nu exprimă separarea pe deplin!
Da, această punte doare dar există o speranță
Care prin Duhul Vieții dă pace și siguranță!
Nu există un "adio" între cei răscumpărați
Ci doar un "la revedere" pentru cei ce sunt salvați!
Nu există un "adio" între frați și-ntre surori
Căci există o nădejde a Răpirii sus, pe nori!
Cei care rămân în lacrimi vor primi sfinte puteri
De la Cel ce este Tatăl orișicărei mângâieri!
Ca să meargă înainte Dumnezeu îi întărește,
Îi îmbracă-n haine albe și credința El le-o crește
Pentru ca să fie gata de plecare spre mărire,
Cu candelele aprinse stând în noaptea de Răpire!
Căci fu lungă așteptarea și calea pe-acest pământ
Dar acum doar scurte clipe pân' la-ntâiul zbor mai sunt!
Nu există un "adio" ci doar un "la revedere"
Pentru cei ce-L au pe Domnul ca balsam și mângâiere!
Astfel că unii pe alții se vor mângâia mereu
Prin cuvinte ancorate în eternul Dumnezeu:
"Vine clipa minunată când cei sfinți vor fi răpiți
Dimpreună cu cei care în Domnul sunt adormiți!
Ne vom întâlni în slavă cu cei care au plecat
Dintr-o lume în ruină spre un strălucit palat!
Vom cânta cântarea nouă toți cei ce vom fi Mireasă
Mirelui ceresc ce-n glorii va sta cu noi toți la masă!
Scurte clipe de repaus ne vor fi doar mici hotare:
Ne vom revedea acasă, sus, la nuntă, în splendoare!"

Cele mai recente resurse scrise - Inmormantare

Când clipa trecerii...
Când mă-nștiințezi că zorii veșnicieiAproape-s și c-o să-mi strămuți ființa,Mi-aș vrea culeasă roada hărnicieiȘi nu să-mi plâng atunci nepocăința.Când o să-mi spui că-i timpul de plecare,Aș vrea să Te... Citeste mai mult >>
Căi de dor
Uita-va al meu suflet pelinul despărțiriiȘi rana de pe urma atâtor căi de dor,N-or mai încinge bolta tenebrele-asfințirii,Pe plaiul nemuririi nu va umbri un nor!Nu vor mai fi torente de lacrimi izvorâ... Citeste mai mult >>
Într-un loc ascuns, de taină
Într-un loc ascuns, de tainăÎntr-un loc ascuns, de tainăM-ai făcut, o Domnul meuȘi-ai luat la toate seamăSfânt și mare DumnezeuTu cu mâna duioasăM-ai făcut, m-ai întocmitȘi aura Ta frumoasăMie, Tu mi-... Citeste mai mult >>
Aș fi putut lucra mai mult...
Aș fi putut lucra mai multPentru Hristos și pentru cerÎnsă adesea am căzutȘi am zăcut sub mari poveri... .Sub grele stânci de încercăriPe al meu drum plin cu dureri,Împuns de spini, de întristăriAm fo... Citeste mai mult >>
Despărțire
Motto: Ps. 90/10 ''Anii vieții noastre se ridică la șaptezecide ani, iar, pentru ce mai tari, la optzeci de ani; și lucrul cu care se mândrește omul în timpul lor nu estedecât trudă și durere, căci t... Citeste mai mult >>
La revedere, frați din vale!
Apune soarele în zare.Coboară seara pe Pământ.Aproape e a mea plecareSpre veșnicii, spre plaiul sfânt!Frumos mai e aici, pe munte,Mai sus, mai lângă Dumnezeu,Simt a Sa pace cum pătrundePrin Duhul Sfân... Citeste mai mult >>
Rămas bun...
Să nu fiți triști... E timpul să mă întorc acasă...Sfârșită-i alergarea și drumul s-a sfârșit!Mă duc acum la Tatăl căci glasul Lui mă cheamă,Nu iau nimic cu mine din truda ce-am trudit!Nu lăcrimați...... Citeste mai mult >>
A mai plecat un suflet...
Pentru un suflet drumu-i la finalȘi alergarea astăzi s-a sfârșitCăci l-a chemat din slavă DumnezeuÎn locul ce în cer i-a pregătit...Acum se duce-acasă, la odihnăȘi tot ce-a strâns în urmă va lăsaNu va... Citeste mai mult >>
Dor de părinții
La un mormânt, în cimitir,Lângă o cruce stă un copil,Își plânge ai lui părinți,Ce mult prea devremeAceastă lume au părăsit.Își plânge amarul lui,În durere și suferință,Căci ce poate fi mai durerosDecâ... Citeste mai mult >>
Mâna Lui, te va atinge!
Mâna Lui, te va atinge!Mâna Lu, i te va atingeȘi ca un balsam va fi,Ochii tăi nu vor mai plângeCăci drumul spre veșnicii,Ți-e deschis prin jertfa Sa,Căci prea mult a suferit,Fiindcă viață, vrea să-ți... Citeste mai mult >>