text Poezii crestine

Rugă la început de an

Sursa: 
www.resursecrestine.ro
Autor: Emilia Dana Dinescu
RUGĂ LA ÎNCEPUT DE AN
În prima zi de an am poposit,
În camera de sus, la Domnul meu iubit,
A mai trecut un an de har și cercetare,
Aș vrea să încep anul și să fac o schimbare.

Sunt păcătoasă, Tată și plină de păcate,
Prin harul Tău le las și le arunc pe toate,
Le las la cruce, Doamne, vreau să mă pocăiesc,
În anul ce am intrat, aș vrea să nu greșesc.

Trimite Duhul Sfânt și ploaia Ta târzie,
O vreau în dreptul meu, un an mai bun să fie,
Să fac din Tine, Doamne, un țel, o călăuză
Și când se încheie anul să nu găsesc vreo scuză.

Îmi fac o cercetare, să văd ce am greșit,
Nu-n anul ce am trecut, ci-n viața ce am trăit,
Eu nu am nici o scuză, nu am luptat de ajuns,
În lupta mea și-n viață am mers fără Isus.

Am cunoscut Cuvântul și anii au trecut,
Privesc în amintire să văd ce am făcut,
Am încercat ca legea mereu să o păzesc,
Dar am greșit în multe și astăzi mă căiesc.

Privind pașii, prin lege, eu multe am greșit,
Am mers pe calea mea, frumos m-am mai mințit,
Dar am călcat Cuvântul, căci sunt o păcătoasă,
Prin harul Tău divin, eu mă întorc acasă.

Îmi fac o cercetare în prima zi din an,
Eu nu am nici un merit, Cuvântul îl știam,
Dar am greșit mereu, pe calea mea am mers,
Aș vrea să merg cu Domnul, să dau vieții un sens.

Îmi cer iertare, acum, pentru tot ce am greșit,
Dar știu că sunt prea multe ce n-am înfăptuit,
Ajută-mă, Părinte, să merg doar prin credință,
Să încep anu-acesta doar cu făgăduință.

Să fac din rugăciune un țel și o putere,
Să înțeleg Cuvântul și să fac a Ta vrere,
Să văd doar prin credință, să lupt, să nu greșesc,
Să îmi doresc prin toate mereu să te slăvesc.

Te rog, să iei din mine tot ce este spurcat,
Eu știu că-n dreptul meu totul e vinovat,
Și faptele ce-s bune sunt doar ca o mânjeală,
Eu știu, la judecată, voi da chiar socoteală.

Mă încred în harul Tău și vreau să-ți mulțumesc
Că asculți rugăciunea, eu vreau să nu greșesc,
În anul ce am intrat, ajută-mă să fiu
Nu doar o mortăciune, ci un creștin mai viu.

Eu sunt fecioară, Tată și stau și te aștept,
În așteptarea mea aș vrea să mă îndrept,
Deci dă-mi înțelepciune și o stare de trezire,
Nu vreau să mai adorm, nu vreau nici ațipire.

Alaiul Tău de nuntă eu știu că e pe drum,
Ajută-mă, Isuse și eu să mă adun,
Să am ulei în lampă, să stau în așteptare,
Curând va veni Domnul și vreu să fiu în zare.

Eu vreau să merg acasă, la casa mea de sus,
Căci știu că Tu cu Tatăl așa mereu ați spus,
Că noi avem o casă în patria cerească,
Eu vreau acasă, Tată, e ținta mea firească.

E prima zi din an și vreau să fac schimbare,
De aceea de citești, aștept chiar o mustrare,
De îmi ești prieten bun, să-mi spui unde am greșit,
Aștept cu drag mustrarea și sfaturi de împlinit.

Eu știu că Domnul meu pe mine mă iubește,
Dar știu, chiar foarte bine, prin oameni ne vorbește,
De aceea cu credință, acum eu îndrăznesc,
Și vreau a ta mustrare, nu vreau să mai greșesc.

La început de an eu stau în rugăciune,
Mă rog chiar pentru tine, știi, tu ești o minune,
Doar Dumnezeu e cel care ne ține-n viață,
E timpul de schimbare cu Domnu-n alianță.

În anul ce am pornit, să mergem cu Isus,
Să înțelegem bine, ce am trăit, s-a dus,
E timpul de schimbare, în dreptul meu și al tău,
Să înțelegem bine, cu Domnul nu e rău.

Să facem o schimbare, să mergem cu Isus,
Și vom vedea că-n toate mereu vom fi pe plus,
În anul ce am intrat, să fim copiii Săi,
Să ne dorim doar cerul, să nu mai stăm în văi.

Să facem o schimbare, să ne dorim mereu,
Să cerem sfat divin, să fim cu Dumnezeu,
E timpul de schimbare, e timpul la sfârșit,
Poate e anu-care va fi chiar nesfârșit.
Emilia Dinescu

Cele mai recente resurse scrise - An Nou

Când treci pragul...
Când în noul an treci pragul,Dup-ale serbării trepteȘi primejdii-au să te-aștepte...Umple-ți, așadar, desagulCu vechi sfaturi înțelepte:Flama vrajbei de te-aprinde,Stinge-o și să schimbi macazul!Pe-nc... Citeste mai mult >>
Sa dus un an
Sa dus un an din viața noastrăȘi am trăit clipe frumoaseAm avut belșug destul pe masăDar a trecut, și cui îi pasă?Căci n-am luat în nici o zi în casăUn om sărac și fără mângâiereSă-i dau o haină și să... Citeste mai mult >>
Gânduri și speranțe
Era sfârșit de an 2025,Aveam multe gânduri dar nu le puteam înșira,Multe dezamăgiri, dar nu le puteam exprima;Multe vise neîmplinite, speranțe nerodite,Dar nu le puteam divulga...Și nu vroiam să par n... Citeste mai mult >>
La început de an
La început de an,Domnul să vă dea putere,Și înțelepciune și Speranță,Și Cât mai multă mângâiere.Harul să vă stea în cale,Ispita ca să o biruiți,Și orice greutate,Și orice vânt și vale.În fiecare dimin... Citeste mai mult >>
La început de an
La început de anVin înaintea TaSă înalț o rugăciuneȘi Ție să-Ți dau tot ce amCăci de la Tine am primit toateȘi prin harul Tău trăiescȘi de n-ai fi fost TuEu nu aș fi fostDar Tu exiști și ești în toate... Citeste mai mult >>
Omule...
Ce minunat ai fost creatDe Tatăl Sfânt din veșnicii...Ți-a dat nădejde și credințăȘi ți-a dat harul de-a iubiPrimit-ai omule, privireaSă poți vedea lumina-n zoriȘi-o inimă ce bate, bateȘi simte în adâ... Citeste mai mult >>
Anul nou
Iată anul nou apare,La o zi în depărtare,Vine cu o sărbătoareVine pentru fiecare.Oare anul ce aduce! . .Sau e anul de răscruce,Vine cu o veste bună,Sau vine ca o furtună.Tată, Tu le știi pe toateVin ș... Citeste mai mult >>
Eben-Ezer
Ce bun ai fost cu mine în anul ce-a trecut!Cu câtă gingășie și grijă m-ai purtatPe mâinile-Ți străpunse atunci când m-a durut!Ce îndurări mărețe, ce izbăviri mi-ai dat!Nu este nici un bine de care m-a... Citeste mai mult >>
Anul Nou
Anul Nou cu bucurieŞi belşug la toţi să fie,An cu binecuvântăriŞi-ale cerului cântări;An de propovăduire,Pentru-a lumii mântuire;An cu pace în cămin,Şi cu cerul mai senin;Cu deplină sănătate,Şi cu hol... Citeste mai mult >>
Încă un an
Încă un an s-a dus în veșnicie,Alături de mulţi ani, care-au trecut...Dar ei vor fi odată mărturieLa tot ce noi în viaţă am făcut.Se vor desfăşura la Judecată,Pe rând în faţa noastră, ca o carte,Din a... Citeste mai mult >>