text Poezii crestine

Retrospectivă

Sursa: 
www.resursecrestine.ro
Autor: Georgeta Gherasim
Mărturisesc că și în anu-acesta, Tată,
Simțit-am brațul Tău în ajutor venind,
De câte ori eu Te-am strigat din greu, îndată,
Tu ai răspuns – așa eu Te-am văzut veghind.

Au fost și clipe grele de dureri arzânde,
Momente de cuptor încins, de curățiri,
Când numai am gemut și-n șoapte tremurânde,
Te-am implorat să îmi sfințești orice simțiri.

Am fost căzută, Doamne, -n întristare cruntă,
Descurajată, obosită, fără scop,
Când nu zăream măcar o rază mai măruntă
Și-a mea durere nu știam cum s-o îngrop.

Căci multe lacrimi mi-au vărsat în noapte ochii,
Burduful cel din cer credeam că e prea plin,
În rugăciuni adesea mi-am aplecat genunchii
Sub apăsarea frământării de pelin.

Dar nu ar fi corect să nu vorbesc de ceasuri
În care-a Ta lumină mi-ai trimis lucind
Să pot vedea mai clar că dulcile popasuri
Le-ai pregătit din timp, ființa-mi fericind.

M-ai dus cu-adevărat la ape de odihnă
Și-n drumul prin pustiu spre oaze m-ai condus,
La masa Ta m-ai săturat deplin, în tihnă,
Și-n turma Ta cu dragoste m-ai readus.

Mai spun acum de untdelemn turnat pe rană,
De sfânta Ta călăuzire spre liman
Când mi-ai descoperit că-n voia-Ți suverană
Tu ai un plan mai bun ca planul meu uman.

Mi-ai dat atâtea binecuvântări nespuse,
Iar eu nu am știut măcar să mijlocesc,
Dar vreau acuma, la final de an, Isuse,
Ca omul cel lepros să vin să-Ți mulțumesc.

Mi-ai descărcat cu drag desaga de pe suflet,
Te-ai oferit s-o duci, ca altele-mi poveri,
Ca pașii mai ușori să-i am în al meu umblet,
Să pot înainta mai sprintenă ca ieri.

Aș vrea să spun la toți: cu Domnul e mai bine
Decât în orice alte companii de soi,
Căci doar la El e har ce poate să aline,
Să dea curaj din nou, să toarne viață-n noi.

El poate steag de biruință să înfigă
În cea mai cruntă din redutele de azi
Și niciun rău nu va putea să ne învingă
Prin ispitire, luptă, greutăți, necaz.

Tot ceea ce-a promis, El poate să-mplinească
De-i vom lăsa stiloul vieții noastre iar,
Tumultul sufletului nost` să-l liniștească,
Să dea credință, bucurie, pace, har.

Ne-a curățat! Și s-ar putea să doară încă,
Precum lăstaru-n via Domnului sădit.
Suntem iubiți, El știe rana cea adâncă,
Dar știe și cât am lucrat, cât am rodit.

Veni-va ea și vremea răsplătirii drepte
Când ne va da mai mult sau poate înzecit!
Cu hotărâri mai tari să ne-nălțăm pe trepte,
Să mulțumim din nou – finalu-i fericit!

Cele mai recente resurse scrise - An Nou

Când treci pragul...
Când în noul an treci pragul,Dup-ale serbării trepteȘi primejdii-au să te-aștepte...Umple-ți, așadar, desagulCu vechi sfaturi înțelepte:Flama vrajbei de te-aprinde,Stinge-o și să schimbi macazul!Pe-nc... Citeste mai mult >>
Sa dus un an
Sa dus un an din viața noastrăȘi am trăit clipe frumoaseAm avut belșug destul pe masăDar a trecut, și cui îi pasă?Căci n-am luat în nici o zi în casăUn om sărac și fără mângâiereSă-i dau o haină și să... Citeste mai mult >>
Gânduri și speranțe
Era sfârșit de an 2025,Aveam multe gânduri dar nu le puteam înșira,Multe dezamăgiri, dar nu le puteam exprima;Multe vise neîmplinite, speranțe nerodite,Dar nu le puteam divulga...Și nu vroiam să par n... Citeste mai mult >>
La început de an
La început de an,Domnul să vă dea putere,Și înțelepciune și Speranță,Și Cât mai multă mângâiere.Harul să vă stea în cale,Ispita ca să o biruiți,Și orice greutate,Și orice vânt și vale.În fiecare dimin... Citeste mai mult >>
La început de an
La început de anVin înaintea TaSă înalț o rugăciuneȘi Ție să-Ți dau tot ce amCăci de la Tine am primit toateȘi prin harul Tău trăiescȘi de n-ai fi fost TuEu nu aș fi fostDar Tu exiști și ești în toate... Citeste mai mult >>
Omule...
Ce minunat ai fost creatDe Tatăl Sfânt din veșnicii...Ți-a dat nădejde și credințăȘi ți-a dat harul de-a iubiPrimit-ai omule, privireaSă poți vedea lumina-n zoriȘi-o inimă ce bate, bateȘi simte în adâ... Citeste mai mult >>
Anul nou
Iată anul nou apare,La o zi în depărtare,Vine cu o sărbătoareVine pentru fiecare.Oare anul ce aduce! . .Sau e anul de răscruce,Vine cu o veste bună,Sau vine ca o furtună.Tată, Tu le știi pe toateVin ș... Citeste mai mult >>
Eben-Ezer
Ce bun ai fost cu mine în anul ce-a trecut!Cu câtă gingășie și grijă m-ai purtatPe mâinile-Ți străpunse atunci când m-a durut!Ce îndurări mărețe, ce izbăviri mi-ai dat!Nu este nici un bine de care m-a... Citeste mai mult >>
Anul Nou
Anul Nou cu bucurieŞi belşug la toţi să fie,An cu binecuvântăriŞi-ale cerului cântări;An de propovăduire,Pentru-a lumii mântuire;An cu pace în cămin,Şi cu cerul mai senin;Cu deplină sănătate,Şi cu hol... Citeste mai mult >>
Încă un an
Încă un an s-a dus în veșnicie,Alături de mulţi ani, care-au trecut...Dar ei vor fi odată mărturieLa tot ce noi în viaţă am făcut.Se vor desfăşura la Judecată,Pe rând în faţa noastră, ca o carte,Din a... Citeste mai mult >>