text Poezii crestine

Avem nevoie de El

Sursa: 
www.resursecrestine.ro
Autor: Rad Maria
Avem nevoie de El

Cat de multe lucruri oare le avem acum de fata.
Si ele ne fac mai dornici sa traim in asta viata.
Desi am trecut prin multe, sub o grea povara unii,
Cu binecuvantari in dar, plini de lupte sau stradanii.

Era multora din lume a fost sub deviza asa,
Ca sa caute pe piata, ce-i mai bun de ar putea.
Nu a fost in stare nimeni sa ne-opreasca a gresi.
Intre filele trecute am lasat aceea zi.

Mi se pare ca Stapanul inca este-ndurator.
Si ne vede si asteapta tot asa de rabdator,
Ca sa poata fi statornic juruintelor facute,
Ca nu ne va nimici, sub pedepsele trecute.

Ca prin amagiri desarte omul cade prins de valuri.
Cat de slab oare se vede, de nu poate-atinge malul?
De faptura lui se leaga, azi o Mana nevazuta,
Care vrea sa-l cizeleze ca sa fie mai placuta.

Este Creatorul sfant, ce toate le-a conceput.
Si nu mai vrea niciodata a strica ce a facut.

Si-a lasat sa se-ntrevada, unitati nemasurate,
De har, mila si-ndurare, coborand din cer curate.
Nu poti spune ca ai parte, de trecut, ca el s-a dus.
Insa marea indurare, de la tine n-a apus.

Nici din harul ce il are, astazi orice credincios,
Nu-i lipsit din a ta casa, cat vei fi aicia jos.
Dar in vremea care vine se asteapta provocari.
Ce vom face de cadem sub legaturi si stramtorari?

Poate au sa fie luate, sau s-astepte adunate.
Sigur anul ce se-ncheie, le duce cu el pe toate.
Peste prag de vom ajunge, cu a Domnului putere,
Sa ii dam cu totii slava, cinste, glorie si onoare.

Ca ne este Salvator si cu drag sa-I fim aproape,
El vrea sa ne duca-n cer unde stim c-o sa ne scape.
Pentru mine e-o nadejde care nu se estompeaza.
Stiu ca sub prezenta Lui poate-o clipa n-am fost treaza,

Dar a pregatit tot drumul pentru mine cu iubire,
Vreau sa-L pot marturisi, ca este a mea menire.
Si Lui sa-i spun in cuvinte, multumire sa-i aduc,
Ca e plin de mila inca si-a facut ca sa apuc,

Inc-o zi din mila Lui si sarbatorind venirea-I,
Sa ma scol ca sa-L gasesc, unde II va fi privirea.
Daca anul il voi trece, sa-L iubesc mai mult eu vreau.
Ca merita bunatatea-I si viata mea sa-I dau.

Singura si fericita, coplesit de al Sau dar,
Zic acum cu bucurie, slavit fie maretul har.
Fratilor ce ne asteapta noi nu stim dar avem scris,
Ca de partea noastra-I Domnul ce ne duce-n Paradis.

Sa nu Il mai intristam, sa-ntoarcem spre Mesia,
Inima azi curatita, primind cu dragoste solia,
Mantuirii in nadejdea, ca aproape-i implinirea,
Promisiunii ce ne face, si va fi-ncurand rapirea.

Amin

Cele mai recente resurse scrise - An Nou

Când treci pragul...
Când în noul an treci pragul,Dup-ale serbării trepteȘi primejdii-au să te-aștepte...Umple-ți, așadar, desagulCu vechi sfaturi înțelepte:Flama vrajbei de te-aprinde,Stinge-o și să schimbi macazul!Pe-nc... Citeste mai mult >>
Sa dus un an
Sa dus un an din viața noastrăȘi am trăit clipe frumoaseAm avut belșug destul pe masăDar a trecut, și cui îi pasă?Căci n-am luat în nici o zi în casăUn om sărac și fără mângâiereSă-i dau o haină și să... Citeste mai mult >>
Gânduri și speranțe
Era sfârșit de an 2025,Aveam multe gânduri dar nu le puteam înșira,Multe dezamăgiri, dar nu le puteam exprima;Multe vise neîmplinite, speranțe nerodite,Dar nu le puteam divulga...Și nu vroiam să par n... Citeste mai mult >>
La început de an
La început de an,Domnul să vă dea putere,Și înțelepciune și Speranță,Și Cât mai multă mângâiere.Harul să vă stea în cale,Ispita ca să o biruiți,Și orice greutate,Și orice vânt și vale.În fiecare dimin... Citeste mai mult >>
La început de an
La început de anVin înaintea TaSă înalț o rugăciuneȘi Ție să-Ți dau tot ce amCăci de la Tine am primit toateȘi prin harul Tău trăiescȘi de n-ai fi fost TuEu nu aș fi fostDar Tu exiști și ești în toate... Citeste mai mult >>
Omule...
Ce minunat ai fost creatDe Tatăl Sfânt din veșnicii...Ți-a dat nădejde și credințăȘi ți-a dat harul de-a iubiPrimit-ai omule, privireaSă poți vedea lumina-n zoriȘi-o inimă ce bate, bateȘi simte în adâ... Citeste mai mult >>
Anul nou
Iată anul nou apare,La o zi în depărtare,Vine cu o sărbătoareVine pentru fiecare.Oare anul ce aduce! . .Sau e anul de răscruce,Vine cu o veste bună,Sau vine ca o furtună.Tată, Tu le știi pe toateVin ș... Citeste mai mult >>
Eben-Ezer
Ce bun ai fost cu mine în anul ce-a trecut!Cu câtă gingășie și grijă m-ai purtatPe mâinile-Ți străpunse atunci când m-a durut!Ce îndurări mărețe, ce izbăviri mi-ai dat!Nu este nici un bine de care m-a... Citeste mai mult >>
Anul Nou
Anul Nou cu bucurieŞi belşug la toţi să fie,An cu binecuvântăriŞi-ale cerului cântări;An de propovăduire,Pentru-a lumii mântuire;An cu pace în cămin,Şi cu cerul mai senin;Cu deplină sănătate,Şi cu hol... Citeste mai mult >>
Încă un an
Încă un an s-a dus în veșnicie,Alături de mulţi ani, care-au trecut...Dar ei vor fi odată mărturieLa tot ce noi în viaţă am făcut.Se vor desfăşura la Judecată,Pe rând în faţa noastră, ca o carte,Din a... Citeste mai mult >>